Rehabilitační techniky - rehatime.cz

RehaTime
Přejít na obsah


Reha Time
...čas na rehabilitaci
Rehabilitační techniky
Medical Taping Concept
Tejpování je velmi populární technika v současné době nejen u sportovců, ale také u pacientů s různými bolestmi pohybového aparátu.
 
Základem úspěšného nalepení pružné pásky je prvotní odhalení příčiny bolesti. Málokdy totiž platí věta:,, Tady mě to bolí, tady Vám to tedy nalepím“.
Pásku je nejlepší lepit po absolvování terapie, jelikož sama o sobě bez terapie nedosahuje závratného efektu.  
 
Kromě známých kinezio tejpů různých barev je velmi účinné i lepení,, cross link“ (,,malá mřížka“), obzvláště  u migrén, bolestí temporomandibulárního kloubu (,,bolesti čelisti při žvýkání mnohdy doprovázené lupkáním v pantech“)  

Hlavní indikace tejpování:
 
·         svaly se zvýšeným či sníženým napětím
 
(většinou se jedná o důsledek
opakujících se chybných stereotypů v životě)
 
·         bolesti kloubů (snížení bolesti u artrotických kloubů)
 
·         jizvy (mladší i starší jizvy)
 
·         korekční tejpování (planovalgozita = ploché nohy
 
·         halux valgus = vybočený palec)
 
·         ,,menstruační bolest“
 
·         úrazy při sportu (otok, hematom)
 
·         při sportu či zvýšené fyzické aktivitě


Léčba ženské sterility
Léčba některých druhů funkční ženské sterility metodou Ludmily Mojžíšové

Tato technika je prvotně zaměřená pro pacientky, které nemůžou otěhotnět, i když po gynekologickém vyšetření jsou v pořádku a jejich partner je také zcela zdravý. Jedná se o ženy, u kterých nacházíme funkční problém. Funkční problém nejčastěji pramení z chybného držení těla a nadměrného stresu. Špatné držení těla jde paralelně s tzv. blokádami (distenzemi) žeber, bederní páteře, sakroiliakálních kloubů (známe jako ,,SI blokády“) a také se zvýšeným a sníženým napětím různých svalů na těle. Zásadní problém nacházíme v oblasti kostrče, na kterou se upíná svalovina pánevního dna, která bývá velmi často ve spazmu (zvýšené napětí) buď na jedné straně nebo na obou, na základě toho může být kostrč v neideálním postavení.

Takovou situaci je dobré si představit na příkladu opravy domu, dům nemůže dobře stát, pokud nemá v pořádku základy, jedná se o paralelu k páteři, kostrč je nejnižší část páteře, pokud tady je vychýlená k jedné straně, tak také zbytek páteře nebude v optimálním nastavení, nacházíme skoliotické zakřivení a blokády páteře.

To má za následek neoptimální inervaci a prokrvení pohlavních orgánů (obzvláště děloha, vejcovody a pochva), které potom nemůžou být zcela funkční.

Na základě vstupního vyšetření usuzuji, zda se dá váš problém řešit pomocí této metody.
Léčba standartně trvá 6 měsíců. Její nejpodstatnější částí je mobilizace kostrče (tzv. per rectum – mobilizace přes konečník) po aplikaci infralampy, dále mobilizace bederní páteře, SI skloubení a žeber. Pacientkám jsou indikovány cviky na doma, které si musí cvičit každý den dvakrát.
Metoda Mojžíšové se jako jediná věnuje právě uvolnění svalů pánevního dna, v důsledku čehož dochází i k uvolnění napětí pohlavních orgánů.

V současnosti se k zásadním poznatkům paní Mojžíšové v této problematice ještě zdůrazňuje nutnost aktivace lokálních stabilizátorů trupu při různých denních aktivitách.
Metoda Mojžíšové je výjimečná i v tom, že se dá provádět v době těhotenství – od 4. měsíce až téměř do porodu. Nabízí totiž mobilizaci blokád žeber a tzv. esíček, ke kterým v průběhu těhotenství dochází poměrně často, a rostoucí bříško při tom není překážkou. Stejně tak pánevní dno se může v době těhotenství stále uvolňovat a to z důvodu toho, aby se usnadnil (a urychlil) přirozený porod. Uvolněné svaly pánevního dna totiž prokazatelně zkracují první dobu porodní u prvorodiček, kdy se otevírají porodní cesty, až na polovinu běžného času.

V praxi se velmi osvědčilo, když žena v průběhu těhotenství dochází na pravidelné konzultace s fyzioterapeutem, který s metodou Mojžíšové pracuje a může ji velmi pomoci od bolestí, které ji obzvláště doprovázejí v 2. a 3. trimenonu. Dále budoucí maminku seznamuji s cviky, které si může cvičit v době těhotenství, zejména s cílem prevence bolesti zad, zácpy, plochonoží, otoků a křečí dolních končetin atd. A v opačném měřítku, jakým cvikům by se žena měla vyhnout a které zóny z reflexní terapie jsou v těhotenství velmi nebezpečné. Dále poskytuji rady o důležitých faktech týkajících se postury (,,tělesný stav“) po porodu se zaměřením na šestinedělí (zejména je zanedbávána péče o jizvu po císařském porodu) a inkontinenci.

Mobilizační manévry této techniky se dále hojně využívají i u následujících diagnóz:

  • skolióza / skoliotické držení těla
  • neurologické diagnózy (hernie disku = výhřezy plotének)
  • gynekologické diagnózy (úprava pravidelnosti menstruačního cyklu, snížení až vymizení bolesti při samotné menstruaci, zlepšení prožitkběhem pohlavního styku,
  • odstranění bolesti při pohlavním styku, opakované spontánní potraty, patologický nález spermiogramu, nedostatečný vývin dělohy u mladých děvčat)
  • některé druhy retence a inkontinence moči
  • funkční bolesti zad
  • zmírnění bolestí pří strukturálních změnách skeletu (Běchtěrova choroba, Schermanova choroba, artrotické výrustky atd.)
  • bolesti kostrče (zejména nemožnost usedět z důvodu bolesti)
  • některé druhy obstipace (zácpa)
  • poruchy spánku
  • migrény
  • pomocná terapie u IVF
Manuální medicína
Diagnostika a terapie funkčních poruch pohybového systému (Manuální medicína) podle prof. Karla Lewita
Manuální techniky slouží k šetrnému obnovení mobility jednotlivých kloubů, které ve svém důsledku vedou i k optimalizaci napětí v okolních svalech. Pro co nejdelší udržení takového stavu je nutné si pokračovat v individuálně zvolených cvicích i doma. Teprve taková souslednost může zapříčinit to, že se klientovi začne ulevovat více a ještě na delší časový úsek než je běžné po zásahu ,,napravěče“ či obyčejné relaxační masáži.

 
Je důležité mít na paměti, že opakovaně se vracející blokády ve stejných segmentech můžou značit ochranný reflexní vzor jedince, do kterého není vhodné mobilizací zasahovat, ale ba naopak hledat příčinu jinde, mnohdy i v porušené funkci nebo struktuře interního orgánu. Mnohočetné mobilizace vedou k závažným problémům stabilizace a do budoucna ještě k větší bolesti.

DNS
Dynamická neuromuskulární stabilizace

Kdo by neznal jméno a léčebné úspěchy, které doprovází nejznámějšího fyzioterapeuta dnešní doby profesora Koláře.
 
Základem techniky je znalost neuromuskulárního vývoje dítěte do 6 let s hlavním důrazem na první rok života. Zjednodušeně můžeme říci, že hlavní podmínky pro správný vývoj jsou správná genetická predispozice, neporušený centrální nervový systém, motivace, správný handling (pěstování a zacházení s dětmi ze stran rodičů), dostatek adekvátních impulsů, které dráždí jednotlivé smysly dítěte a ve svém celkovém důsledku vytváří pohybové chování, stereotypy = držení těla, se kterým dítě vyráží do života, kde ho bude dále formovat psychická a fyzická zátěž. Dítě je velmi foremné a adekvátní terapií, lze pozitivně formovat dítě k co nejlepšímu vzoru. Zejména se tohoto faktu využívá u dětí s pohybovýmí dysfunkcemi a u dětí, na které je odmalička kladena vysoká sportovní zátěž. V dospělosti se snažíme u pacientů obnovit, co nejlepší pohybové vzorce a ty zautomatizovat do běžných denních činností.


         

SM systém
Stabilizační a mobilizační systém dle MUDr. Richarda Smíška

Cvičení je vhodné pro jakoukoliv věkovou skupinu od 5 let do 100 let – děti, ženy, muži, senioři, těhotné, nevrcholové i vrcholové sportovce. SM systém je vhodný pro lidi s problémy bolesti zad nebo kteří chtějí poruchám páteře předejít. Cvičení má také velký význam u prevence a léčby poruch velkých kloubů – kloub kyčelní, kolenní a ramenní, kluby nohou a klenba nožní. Tuto metodu využívá i mnoho vrcholových sportovců. Tato technika má obzvláště pozitivní efekt u pacientů s bolestmi páteře v bederní, hrudní i krční oblasti, u pacientů s akutním výhřezem ploténky a u skoliózy.
Sestava těchto cviků pomáhá správně aktivovat spirální svalové řetězce a tím umožňují protahovat páteř směrem vzhůru a zajistí tak ploténkám mezi obratli dostatečný prostor pro léčbu a regeneraci. Díky špatným návykům (sedavé zaměstnání, práce na notebooku) máme spirální svalové zřetězení ochablé a zároveň velmi přetěžované vertikální svalové zřetězení, které způsobují stlačování obratlů k sobě a meziobratlové ploténky jsou namáhány.

         

KONTAKT
RehaTime s.r.o.
Mgr. Lenka Juřicová
Zdravotnické zařízení – rehabilitace, ambulantního typu
Družba 1180
Brumov-Bylnice 763 31
tel.: + 420 731 610 899

IČO: 06632823
Bankovní spojení: 115-5662120207/0100
email: rehabilitacebrumovbylnice@gmail.com

Created with
R- ART studio
www.rocak.cz
Návrat na obsah